Kærlighed og krav

Trivsel er grundlaget for al indlæring. For at trives er det vigtigt, at man har et sted, hvor man er tryg, hvor man er anerkendt, og hvor man er en del af det omgivende fællesskab.

På vores skole sætter vi derfor stor fokus på, at der er et sundt, aktivt og integreret miljø, der fremmer fællesskab og kammeratskab og rummer den enkelte

Vi deler fysiske rammer med den Rejsende Højskole og har mange fælles højdepunkter på vores kalender, også sammen med andre skoler og opholdssteder: Sportsstævner, Teaterfestival, koncerter, studieture, aktioner, skiture, og mange flere.

Fællesskabet giver også plads til den enkelte. Vi er forskellige og har mange forskellige behov, udfordringer, ønsker og drømme. Der er plads til alle.

Vi stiller krav til hinanden. Vi skal være ambitiøse og den enkelte skal være omdrejningspunkt for sin egen udvikling. I vores program er der mange elementer, der får eleverne til at kigge ud over horisonten og være en del af noget, der er større end dem selv. Det kan være at være vært for flere hundrede gæster, at samle ind til AIDS ramte i det sydlige Afrika eller være en aktiv del af en stor produktion, som at dyrke grøntsager for hele stedet. Begge dele går hånd i hånd. Det er ikke et pædagogisk "fif" blot kærlighed og krav, for at vi alle kommer godt fremad.